Lednicko-valtický areál

Lužní lesy

Na nejjižnějším cípu Moravy se nachází lužní lesy. V České republice jsou vzácností a zasahují také do Lednicko-valtického areálu.

Zámek Lednice

Zámek Lednice se nachází v obci Lednice na pravém břehu Dyje, přibližně 12 km východně od Mikulova. Tato stavba patří i se svou zahradou mezi nejrozsáhlejší a nejkrásnější komplexy v České republice. Dnešní podobu získal zámek při rozsáhlé rekonstrukci z poloviny 19. století. v prosince roku 1996 byl zapsán na seznam světového a kulturního dědictví UNESCO

Lednické rybníky

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky je součástí Lednicko-valtického areálu. Byla vyhlášena 9. ledna 1953 na rozloze 552,5 ha k ochraně významného hnízdiště vodních ptáků. Rybniční soustavu tvoří pět rybníků. NPR Lednické rybníky tvoří rybníky Nesyt, Hlohovecký, Prostřední, Mlýnský a Zámecký. Nadmořská výška rezervace je 160–175 m.

Minaret v Lednici

Lednický minaret je asi 62 metrů vysoká romantická rozhledna. Nachází se v areálu zámeckého parku Lednice a je součástí Lednicko-valtického areálu. Jedná se o nejstarší dochovanou rozhlednu na českém území a zároveň o jediný minaret v České republice. Také je to nejvyšší stavba tohoto typu mimo islámské země.

Zámek Valtice

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí. Od roku 1995 je chráněn jako národní kulturní památka České republiky.  Je volně přístupný veřejnosti.